Stetoskoobid

Kuidas valida stetoskoopi?

Stetoskoop on juba 19. sajandist olnud märgilise tähtsusega vahend arsti tööriistakarbis ning on ajaga saanud ameti kuulsaimaks sümboliks.

 

Kas teadsid?

Stetoskoop tuleneb kreekakeelsest sõnast “stethos”, mis tähendab rinda ning “skopein”, mis tähendab nägema.

Stetoskoopide ajalugu ulatub aastasse 1816, mil prantsuse arst Rene Laennec rullis paberitüki torusse ja avastas, et selline meetod pakub nii paremat heli kui professionaalsemat arstiabi.

Nimelt olevat arst tundnud end ebamugavalt asetades kõrva inimeste rindadele. Edasi hakati algset mudelit arendama ning ilmusid esimesed kahe kõrvaotsaga mudelid. Ent ükski mudel ei osutunud nii edukaks ja akustiliselt efektiivseks kui dr David Littmanni arendatud mudel.

Oma disaini patenteeris ta 1960. aastate alguses ning tänaseks on see muutunud stetoskoopide usaldusväärseimaks kaubamärgiks. Vaieldamatult on Littmanni mudelid stetoskoopide maailma kullafond, pakkudes usaldusväärsust, stabiilset akustilist kvaliteeti ning laia värvi- ja mudelivalikut.

 

Dr. David Littmann

 

Kuidas stetoskoopi valida?

Stetoskoopide akustilised omadused erinevad märkimisväärselt. Kuuldavaid helisid mõjutavad mitmed tegurid – nii enda kuulmisvõime kui ümbritsevad helid. Samuti mõjutab stetoskoobi disain akustilist helivõimendust ning mudeli valimisel tasub silmas pidada, kui detailseid helisid kuulma peate.

Igal spetsialistil võivad olla ainulaadsed vajadused, sestap tuleb kasuks erinevate mudelitega tutvumine.

 

Akustiline või elektrooniline stetoskoop?

Üldiselt saab stetoskoobid jagada kaheks: akustilised ning elektroonilised. Kuigi akustilised stetoskoobid on kindlasti populaarsemad, on ka elektroonilised mudelid oma lisafunktsioonide tõttu pead tõstmas ning mainet kogumas.

Nimelt hinnatakse elektrooniliste mudelite puhul helide elektroonilist lisavõimenduse funktsiooni, mis võib kasuks tulla töötades mürarikkas keskkonnas.

Elektroonilised stetoskoobid muudavad rindekere kaudu saadud akustilised helilained elektrilisteks signaalideks, mida saab seejärel optimaalseks kuulamiseks võimendada. Samuti saab teisendatud elektrisignaale edasiseks töötlemiseks ja visualiseerimiseks digitaliseerida. Ent arvestades akustilise stetoskoobi hinna ja kasutusvajaduste suhet, eelistatakse igapäevase töö tegemiseks tihti traditsioonilist akustilist stetoskoopi.

Mõlemal juhul peaks stetoskoobi toru olema paks ja vastupidav, et heli võimendada ning välist müra vähendada.

 

Millistele elementidele peaks tähelepanu pöörama?

Meditsiiniliste tööriistakomplektide põhiosana soovite kindlasti stetoskoopi, mida saaksite pikkade vahetuste ajal kanda ning mugavalt kasutada. Tihti valitakse selleks pööratav kahepoolne stetoskoop.

Üldiselt võiks stetoskoobil olla ka erineva suurusega kõrvaotsikud.

Samuti peaks otsik olema valmistatud kvaliteetsest materjalist, nagu näiteks alumiinium.

Võite tähelepanu pöörata ka torupikkusele, mis võiks olla piisavalt pikk, et pakkuda teile ja teie patsiendile mugavust ja ohutust.

Kindlasti peaksite silmas pidama, kas stetoskoopi on lihtne puhastada. Ekspertide sõnul peaksite stetoskoobi kõik osad paari alkoholipadjakesega puhtaks saama.

 

Littmanni stetoskoopide valik

Kui otsustate Littmanni stetoskoopide kasuks, siis võib alumine tabel olla abiks mudeli valimisel Teie erialale vastavalt. Üldiselt on Classic III mudel kõige populaarsem ning mitmetele erialadele sobilik.

Allikad:
Wade, N., Deutsch, D. (2008). Binaural hearing – before and after the stethoscope.
Leng, S. et al. (2015). The Electronic stethoscope

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga