Kodused hapnikravi võimalused

Kodune hapnikravi
11. jaanuar 2021 1183 vaade(ed)

Kodused hapnikravi võimalused

Tänapäeval on hingamispuudulikkusega patsientidele koduse hapnikravi määramine muutunud hõlpsamaks ning rahaliselt kättesaadavamaks kui kunagi varem.

Erinevate haiguste, nagu astma, südamepuudulikkuse ja muude hingamisprobleemide puhul on just hapniku manustamine üks esmastest ravimeetoditest.

Samuti kasutatakse hapnikku COVID-19 raskemate juhtude esmasel ravimisel. Hapnikravi pakub patsientidele liikuvust ning paremat elukvaliteeti.

Erinevad hapnikravi seadmed

Traditsiooniliselt on hapnikravi toimunud haiglates tsentraalse hapniku manustamine kaudu. Ent tehnoloogia arenguga on kättesaadavaks tehtud ka kodune lisahapniku manustamine. Selleks saab kasutada kolme tüüpi seadmeid: hapnikukontsentraatoreid, statsionaarseid või kaasaskantavaid hapnikuballoone.

Üldjuhul on kõige mugavam ja efektiivsem hapniku omastamise viis hapnikukontsentraatori kaudu. Kontsentraatorid on usaldusväärse töökvaliteediga ja ei vaja palju hooldamist (va filtrite puhastus). Lisahapnikku hingatakse läbi ninakanüüli või maski. Tihti hüvitatakse hapnikravi Haigekassa poolt, ent selleks peavad olema täidetud kindlad kriteeriumid.

Seadmeid on lihtne kasutada ja neid saab soetada või rentida ka ilma Haigekassa toetuseta.

Milline on hapnikukontsentraatori tööpõhimõte?

Hapnikukontsentraatori töö põhineb rõhu muutmisel ja atmosfääri lämmastiku adsorbeerumisel tseoliidigraanulitele. Tseoliit on poorne mineraal, millel on väga suur pindala. Kõrgel rõhul adsorbeerub lämmastik tseoliidi pinnale, madalal rõhul aga vabaneb mineraali pinnalt.

Hapniku tootmise protsess kontsentraatoris on tsükliline. Tsükli alguses sisestatakse seadme sees olevasse silindrisse filtreeritud õhk ja seejärel suurendab kompressor rõhku 1,38 baarini. Kõrge rõhu tagajärjel adsorbeerub lämmastik poorsetesse tseoliidigraanulitesse, aga kontsentreeritud hapnik liigub läbi ventiili paaki ning sealt juhitakse see ninakanüüli kaudu patsiendi hingamisteedesse. Tsükli lõpus vabastatakse silinder liigsest rõhust ja adsorbeeritud lämmastikust saab gaas, mis juhitakse välja.

EverFlo hapnikukontsentraator

EverFlo hapnikukontsentraator on kompaktne ning usaldusväärne. Kaaludes vaid 14kg, on seda kerge transportida ning märkamatult hoiustada. Filtreid peab vahetama 2 aasta tagant. EverFlo süsteem kasutab vähem elektrit ja toodab vähem soojust kui keskmine hapnikukontsentraator. Lisaks on EverFlo varustatud süvistatud voolumõõturi ja vastupidava metallkanüüliga, mis hoiab ära juhusliku purunemise.

 

Rohkem infot toote kohta leiad siit.

 

Tutvuge ka Hansa Medical OÜ hapnikravi seadmete ostmise ja rentimisvõimalustega siin!

 
© 2023 Medical24 OÜ